bezpieczny karawaning
Samochody

Bezpieczny caravaning

bezpieczny karawaningCaravaning to rodzaj czynnej turystyki, który szczególnie przypadnie do gustu wszystkim ceniącym nieograniczoną wolność i bezpośredni kontakt z naturą. Jednak wiąże się on także z pewnymi niebezpieczeństwami, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przed zorganizowaniem wyprawy.
Wyprawa samochodem kempingowym wiąże się z koniecznością spędzenia wielu godzin za kierownicą. Pół biedy, jeśli wybieramy się na kemping oddalony o 100 kilometrów. W razie dłuższej wyprawy, koniecznością jest obecność co najmniej 2 kierowców w samochodzie, którzy będą mogli zmieniać się „za kółkiem”. O tym, że wyprawa taka wyklucza możliwość spożywania alkoholu, nie trzeba chyba wspominać.
Nie mniej ważną sprawą jest bezpieczeństwo podczas podróży wypożyczonym samochodem campingowym,
w tym zabezpieczenie przed kradzieżą . Kiedy biwakujemy w miejscu, w którym oprócz nas przebywa jeszcze kilka samochodów, jesteśmy w miarę bezpieczni. Gorzej jest w przypadku biwakowania w odosobnieniu, w oddaleniu od zabudowań. Należy takich miejsc w miarę możliwości unikać, decydując się na nie tylko w razie konieczności. Szczególnie ważne jest to podczas postoju w nieznanej okolicy np. za granicą.
Niedopuszczalne jest zostawianie otwartego samochodu bez dozoru choćby na chwilę, bo możemy to przypłacić utratą pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Trzeba wiedzieć, że złodzieje posiadają wiele sprawdzonych sposobów na uśpienie czujności turystów lub oszukanie ich. Potrafią wykorzystać do swoich celów nawet chwilową nieuwagę. Lepiej jest przesadzić z ostrożnością niż stracić pieniądze czy sprzęt, szczególnie jeśli należy on do wypożyczonego kampera. Ponadto powinniśmy zawsze pamiętać o tym, by na caravaning nie zabierać ze sobą cennych rzeczy oprócz niezbędnego wyposażenia.
Pamiętajmy, ze bezpieczeństwo kempingowania to także dobry stan techniczny pojazdu, którym podróżujemy. Jeśli jet to nasz własny kamper, odpowiedzialność za to spada na nas. Należy zatem każdorazowo przed podróżą sprawdzić jego stan techniczny oraz upewnić się, że nie jest przeciążony w czasie podróży. Dobrze jest mieć samochód z hakiem na wynajem