podróż wypożyczonym samochodem
Samochody

Caravaning na świecie

podróż wypożyczonym samochodemW Europie turystyka kempingowa stała się popularna na początku XX wieku. Za datę powstania caravaningu przyjmuje się rok 1907, kiedy to po zakończeniu odbywającej się w Londynie Wystawy Podróżniczej 11 posiadaczy wozów mieszkalnych założyło organizację The Caravan Club – najstarszy na świecie klub miłośników caravaningu.
Dla pasjonatów podróżowanie samochodem kempingowym to nie tylko ciekawy nietypowy sposób na spędzenie wakacji, ale także istotny element filozofii i stylu życia. Corocznie organizuje się Europejski Zlot Campingowy o nazwie Euro Rally, na którym goszczą kluby kempingowe i caravaningowe z całe Europy. Organizuje się także Światowy Zlot Kempingowy pod nazwą FICC Rally. Obie te imprezy odbywają się corocznie w innym miejscu.
Jeśli chodzi o miejsca kempingowe w Europie, to szczególnie w południowej części kontynentu jest ich ogromna ilość, mi.in. we Francji, Hiszpanii, Czechach, Portugalii, Włoszech czy Chorwacji. Najbardziej znane kempingi oferują bardzo wyskoki standard, istnieją nawet miejsca do biwakowania wyposażone w boiska sportowe, baseny itp. Niektóre z nich są szczególnie dostosowane do potrzeb konkretnych grup turystów, np. rodzin z małymi dziećmi. Można na nich przebywać także pod namiotem.
Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z zagranicznego kempingu, dobrze jest zebrać o nim jak najwięcej informacji. Podobnie jak w Polsce, europejskie kempingi oferują bardzo różny standard wyposażenia.
W Europie popularne są wyjazdy na caravaning do Kanady czy Stanów Zjednoczonych. W krajach tych jest wiele pięknych miejsc niemal nie tkniętych ręką człowieka, do których zwiedzania kamper nadaje się idealnie.
Dla żądnych przygód i wrażeń dobrą propozycją jest wybranie się kamperem np. do Azji czy Afryki. Przygotowanie się do takiej podroży wymaga jednak sporego doświadczenia w podróżowaniu, gdyż wyjazd taki jest długotrwały, trudny i może okazać się niebezpieczny. Ciekawym rozwiązaniem jest wynajem auta na wyjazd do Chorwacji